Проливен дъжд се излива над стадиона само около половин час преди началния съдийски сигнал. Въпреки това, теренът е добър за игра. Мощна българска агитка заглушава високоговорителите на стадион "Динамо".

Състав на Шахтьор: Мартешкин, Трапачкин, Твардиев, Милевски, Юревич, Ходжаев, Довнар (17-Рапейко, 75-Падрес), Лявончук, Никифоренко, Безбородов, Циханчук (55-Хамидов).

Състав на ЦСКА: Н. Лукич, Ал. Томаш, Хр. Янев (57-Деянов), Й. Лечков (73-Джилио), Л. Пенев, Св. Петров, М. Моке (45-Манчев), С. Ашимов, Св. Георгиев, Иб. Гай, Ад. Зафиров.

Голмайстори: 0:1 Манчев (63), 0:2 Джилио (81), 1:2 (82).

Вижда се, че отборът на Шахтьор няма нито сили, нито необходимата класа, за да окаже съпротива на армейците. Още от самото начало българите редят атака след атака, като кулминацията е в края на първото полувреме, когато след красива комбинация Христоя Янев стреля мощно, но топката профучава край страничната греда.

През втората част влезлият в игра Манчев запова да всява още по-голям смут в защитните редици на домакините и съответно в 63-ата минута логиката тържествува - 1:0 за ЦСКА. Минути по-късно нападателят разтърсва и гредата. Друга златна резерва се оказва и Стефан Джилио, който удвоява резултата в 81-ата минута, но в ответната атака шахтьорци от пряк свободен удар съумяват да отбележат почетното си попадение.

23 август 2001 г. - предварителен кръг, реванш

ЦСКА - Шахтьор 3:1

Съдия: Пелтола (Финландия)

Стадион: Българска армия - 10000 зрители

Очакванията за лесен реванш са напълно оправдани. Привържениците по трибуните стават свидетели на тотални атаки към вратата на гостите. Въодушевени те подкрепят с своите любимци с песни и скандирания до последния съдийски сигнал.

Състав на ЦСКА: Н. Лукич, М. Враниеш (46-Джилио), Т. Янчев, Ал. Томаш, Й. Лечков (72-Янев), Л. Пенев (76-Моке), М. Деянов, Вл. Манчев, Св. Петров, Св. Георгиев, Иб. Гай.

Състав на Шахтьор: Мартешкин, Трапачкин (72-Рапейко), Твардиев, Милевски, Юревич, Будаев, Довнар (63-Хамидов), Лявончук, Падрев (72-Коджаев), Никифоренко, Безбородов.

Голмайстори: 2:0 Манчев (63), 3:0 Джилио (68), 3:1 Безбородов (3:1).

Сценарият от миналия мач като че ли се повтаря - отново Манчев и Джилио носят победата за ЦСКА. Тоталното превъзходство на червените е продиктувано и от факта, че почти цял мач те играят с човек повече, след като в 16-ата минута Твардиев спъва Манчев, за да предотврати голова опасност. Оттук на сетне гостите чистят топката от голлинията си на няколко пъти, но това им помага да инкасират само три гола в своята врата. Както и преди две седмици играчите на Шахтьор успяват да се доберат до почетно попадение в края на мача, този път дело на Безбородов секунди преди последния съдийски сигнал.

първи кръг

20 септември 2001 г. - първи кръг

ЦСКА - Шахтьор (Донецк) 3:0

Съдия: Босен (Холандия)

Стадион: Българска армия: 13 000 зрители

Отново армейците играят срещу Шахтьор, но този път това е далеч по-класният тим от Донецк. Мачът трябва да се проведе на 13 септевмри, но всички срещи са пренасрочени поради трагичните събития отвъд Атлантика дни по-рано. Прочетен е специален текст на УЕФА на три езика: български, английски, немски и е обявена минута мълчание в памет на жертвите от терористичните атентати в САЩ.

Състав на ЦСКА: Н. Лукич, Г. Антонов (46-Вълканов), Г. Иванов, Иб. Гай, Ал. Томаш, Т. Янчев, Ст. Джилио, М. Деянов, Л. Пенев (90-Букарев), Вл. Манчев, М. Моке (55-Петров).

Състав на Шахтьор: Юр.Вирт, М. Старостяк, Д. Глевецкас (48-Белик), Ис. Окоронкво, Д. Флоря, Ан. Тимосчук, С. Попов, Ал. Бахарев, Г. Зубов, Дж. Агахова, Андр. Воробей.

Голмайстори: 1:0 Манчев (24), 2:0 Пенев (40), 3:0 Манчев (80).

В този мач ЦСКА надделява с класически резултат над своя нелек съперник. Армейците започват много активно, като на няколко пъти Манчев и Моке отправят силни изстрели, които минават на сантимеетри над напречната греда на Вирт. Зрителите трябва да изчакат до 24-ата минута, когато след едно разбъркване в наказателното поле на гостите, капитанът Любо Пенев отклонява топката с глава към Манчев, който продължава головата си серия в трети пореден мач на европейската сцена. Шестнадесет минути по-късно, самият Пенев бележи вотри гол и вдига публиката на крака. Вече гостите предусещат лошия изход от двубоя и решават да се активизират, но Ненад Лукич се намесва много умело и унищожава временния им ентусиазъм. Играчите на ЦСКА отново влизат в своето темпо, като в 81-ата минута резултатът вече е 3:0 с нов гол на Манчев. Три минути по-късно Методи Деянов има възможност да вкара топката още веднъж в противниковата врата, но вместо това разтърсва гредата с плътен удар. В последната 90-а минута капитанът Пенев е заменен, а неговото име е скандирано от всички привърженици на червения тим.

27 септември 2001 г. - първи кръг, реванш

Шахтьор (Донецк) - ЦСКА 2:1

Съдия: Шлухтер (Швейцария)

Стадион "Шахтьор": 30 000 зрители

На стадиона цари адска атмосфера. Трибуните са претъпкани с около 30 000 верни привтрженици на Шахтьор. Сред тях е и световноизвестният лекоатлет скачач на овчарски скок Сергей Бубка, роден в Донецк и голям любител на "Миньорите".

Състав на Шахтьор: Юр. Вирт, М. Старостяк, Ан. Тимосчук, С.Попов, М. Алиуцъ, Ал. Бахарев, Г. Зубов, Андр. Воробей, Дж. Агахова, Ис. Окоронкво, Д. Флоря.

Състав на ЦСКА: Н. Лукич, Г. Иванов, Т. Янчев, Ал. Томаш , Л. Пенев (к) , М. Деянов, Вл. Манчев , Св. Петров, Ст. Джилио, С. Ашимов , Иб. Гай.

Голмайстори: 1:0 ???, 2:0 Воробей (51), 2:1 Деянов (90).

Реваншът не се оказва никак лесен, въпреки отличната преднина на армейците от първия двубой. Украинците натискат от самото начало и притискат противника в собствената му половина. Лукич нееднократно спасява опасни удари, но въпреки усилията на цялата защитна формация резултатъ в 51-ата минута е 2:0 за домакините. Остават още почти четиридесет инфарктни минути, в които играчите на ЦСКА се стремят да запазят резултата в досегашното му изражение. Най-опасното положение за българите е чак в 72-ата минута, но капитанът Пенев пропуска. Едва в 90-ата минута Деянов успокоява всички привърженици на червените със своето попадение, а публиката масово започва да напуска стадиона. ЦСКА продължава в третия предварителен кръг.

трети кръг

18 октомври 2001 г. - трети кръг

Милан (Италия) - ЦСКА 2:0

Съдия: Ларсен (Дания)

Стадион: Джузепе Меаца - 23000 зрители

В третия кръг съперник на ЦСКА е европейското величие Милан със своя състав, изпълнен със звезди от световна класа. При гостуването си в Италия армейците са амбицирани да покажат на какво са способни и да окажат съпротива, но за жалост класата си казва думата.

Състав на Милан: Кр. Абиати, П. Малдини , Ал. Костакурта, Р. Жуниор, К. Контра, Д. Aлбертини, К. Каладзе , Кр. Броки, М. Р. Коща, Андр. Шевченко, Ф. Индзаги.

Състав на ЦСКА: Н. Лукич, Г. Антонов, Г. Иванов, Я. Вълканов, Иб. Гай, Ал. Томаш, Св. Петров, Т. Янчев, Л. Пенев, Вл. Манчев, А. Букарев.

Голмайстори: 1:0 Коща (20), 2:0 Шевченко (51).

Многократният шампион на Италия, неколкократният носител на КЕШ и на УЕФА оправдава голямото си име в този мач. Вижда се голямата разлика в класите. С привидно спокойна и ненапрегната игра италианците атакуват непрекъснато и много рационално. В 11-ата минута Шевченко се оказва на чиста позиция, стреля и разтърсва напречната греда над Лукич. Армейците издържата на натиска още девет минути, когато Руи Коща отправя силно топката към нашата врата, но за жалост тя коварно среща гърба на Светослав Петров, залъгва нашия вратар и се опилита в мрежата му. В последвалите минути играчите на ЦСКА намират сили да погледнат и към противниковата врата. На няколко пъти отправят атаки, но защитата на Милан се справя успешно.

В 51-ата минута резултатът е удвоен след бърза контраатака на домакините - Сержиньо преминава през няколко защитници, центрира остро към украинския нападател на в червено-черно, който от точката на дузпата с глава прави Лукич безпомощен. След втория гол домакините значително намаляват темпото, но червените не успяват да се възползват от това. Краен резултат - 2:0.

1 ноември 2001 г. - трети кръг, реванш

ЦСКА - Милан 0:1

Съдия: Галахар (Англия)

Стадион: Българска армия - 20000 зрители

Стадионът е изпълнен с множество привърженици на червения клуб. Атмосферата е неповторима, а целият сектор "Г" е озарен от факли, поне стотина червени знамена се развяват величествено сред пламъците.

Състав на ЦСКА: Н. Лукич, Г. Иванов, М. Враньеш, Я. Вълканов, Иб. Гай, Ал. Томаш, Т. Янчев, Й. Лечков , Л. Пенев, Вл. Манчев, А. Букарев.

Състав на Милан: Кр. Абиати, Т. Хелвег, Дж. Гатузо, Ф. Индзаги, Р. Коща , К. Каладзе, Донати , К. Контра , М. Лаурсен, Р. Джуниор , Сержиньо.

Голмайстор: 0:1 Индзаги (63).

Италианският гранд пристига в София без своя изявен голмайстор Шевченко, но въпреки това играчите на Милан създават не по-малко опасности пред нашата врата, отколкото в Милано. Разликата между двата двубоя е, че в столицата, пред своята публика, червените играят много разкрепостено и само липсата на късмет не им позволява да достигнат до почетно равенство. Армейците са по-активният отбор, като Абиати с мъка избива удари на Манчев и Янчев. Обратно на футболната логика, в 63-ата минута Индзаги е изпуснат от защитата на българите и с красив плонж с глава оформя крайното 1:0 за Милан. След гола червените се активизират още повече, като италианската врата е превърната в непрекъсната мишена, но това не води до почетно победение.

Въпреки загубата, привържениците на ЦСКА скандират имената на любимците си и след последния съдийски сигнал, тъй като играчите показват характер и не се плашат от голямото име на своя съперник.

123, 213.16.35.130, Понедельник, 1 сентября 2003 11:14